Számos megtakarítási lehetőség létezik azok számára, akik úgy döntenek életük során, hogy nem élik fel teljesen a havi bevételeiket, hanem egy részt megőriznek a jövedelmükből a következő időszakra.
Ehhez a tevékenységhez rendelhetünk címkéket (gyermektaníttatás, házvásárlás, nyugdíjas kori énem támogatása, biztonsági tartalék a nehéz időkre), ha egy komoly célról és szándékról van szó, akkor minden bizonnyal elkezd megképződni az összeg.
A már szemmel látható tétel megnövelésére a bankok, biztosítók és egyéb befektetéssel foglalkozó cégek is ajánlanak megoldást.
Részletes elemzésbe nem mennék bele, azonban költségalapon és hozzáférés szempontjából leírok pár megállapítást.
A nyugdíjcélú megoldások (önkéntes nyugdíjpénztár, nyugdíjprogram) – SZJA visszatérítést adnak, s ezért cserébe nagyrészt megkötik a hozzáférhetőséget 65 éves születésnapunkig.
A biztosítók kínálatában nagyrészt unit-linked szerződések találhatók, ahol a megtakarítás első 3 évében a befizetések kétharmadát elvonják a költségekre.
Ezért, ha legalább azt az összeget szeretnénk visszakapni, amit befizettünk, akkor arra a 8., de inkább 10. évnél van első körben esélyünk.
Nyilván ezeket az emberek 20 évre kötik, az alatt az időintervallum alatt megduplázódhat a pénz, de a statisztika azt mutatja, hogy a lendület és hit elfogy 6-7 év után.
Abban a szakaszban azonban a hozzáférhetőség még igencsak korlátos, 10 esetből 7-nél biztosan nem jól száll ki az ügyfél.
Rövidebb távon maradnak a banki lekötések (kiadott hitelek utáni kamatajánlat) és az Államkötvények (az állam kér kölcsön és tartozás fejében fizet), ezek szezonálisan lehetnek jók is, de azért mégsem azt érzi az ember, hogy dübörög a hozamtermelő gépezet.
Az igazi megoldás a tudatos és értékalapú befektetés (2in1 megoldás), amikor az ember nyit magának egy értékpapír számlát és elkezd részesedést (részvényt) vásárolni magának termelő cégekben, több évtizede működő vállalatokban.
Célszerű olyan cégeket választani, akik a tulajdonosi körüknek (1 részvény is tulajdonosi jogot ad) az éves teljesítményből osztalékot is fizetnek, jó esetben minden évben növelik is annak mértékét. Ez már önmagában nagyon kis tudással is évente elérhető 5-6% többletet jelent.
Mellékágon ezeknek a részvényeknek van árfolyam-változása is, ami időközönként változik. Az osztalékot fizető cégeké általában azért növekvő irányba halad.
Itt elérhet a részvényes árfolyamnyereséget, mert a jól működő cégek értéke idővel mindig növekszik. Fontos, hogy a hozamokat realizálni is kell, hogy a befektetett tőkénk ezzel azért évente tényleg növekedjen.
Ezen kombinációból évente 10% tiszta haszon (költségeket és adót leszámolva) azért össze is tud jönni, ha valaki segít átlátni a piacot és hajlandóak vagyunk gazdasági cikkeket is olvasni.
A kamatos kamat eszközét használva pedig szemléltetném a duplázási lehetőség időbeliségét, ami sima biztosítás esetén 20 év:
200.000 Ft befektetés, 10% hozammal = 1. év végén 220.000 Ft
220.000 Ft befeketés, 10% hozammal = 2. év végén 242.000 Ft
242.000 Ft befektetés, 10% hozammal = 3. év végén 266.200 Ft
226.200 Ft befektetés, 10% hozammal = 4. év végén 292.820 Ft
292.820 Ft befektetés, 10% hozammal = 5. év végén 322.102 Ft
322.102 Ft befektetés, 10% hozammal = 6. év végén 354.312 Ft
354.312 Ft befektetés, 10% hozammal = 7. év végén 389.743 Ft
389.743 Ft befektetés, 10% hozammal = 8. év végén 428.718 Ft
Látható, hogy a 8. év végére már megvan a duplázás három egyszerű lépéssel.
Ráadásként azért hozzátenném, hogy egy szakértő mentorálása azért elengedhetetlen a kezdeti időszakban.
1.lépés – Értékpapír számlával jó cégek (osztalékfizető) részvényeit vásárolom meg
2.lépés – Az osztalék és árfolyamnyereség kettős hatását használom ki
3.lépés – Az elért hozamokat tőkésítem, majd újra befektetem
Példákat a magyar piacról a 2023-24-es évre vonatkozóan a következő cikkben készítünk, amennyiben a részletek is érdekesek lehetnek számodra.
Az értékpapír számlával járó költségekről és az adókról is kaphatsz betekintést, amennyiben visszatérő olvasóvá válsz, mert keresed a tudatos jövőtervedet.