Közeleg az év vége, ilyenkor felerősödik az évfordulós KGFB szerződésdíjak iránti érdeklődés.
Minden társaság megküldte már az értesítőt az évforduló előtt 45 nappal, hogy miként módosul akövetkező évre vonatkozó tarifa.
Általánosságban elmondható, hogy minden társaság emelte a díjait, a díjemelés mértéke lehetkérdéses, azt vizsgálják ilyenkor az ügyfelek, hogy rájuk vonatkozóan miként alakul a fizetendőösszeg.
A kárhányad, a gépjárműszervizek díjszabása befolyásolja leginkább az éves díjat.
5 egyéb fontos információ is befolyásolja az összeget:
- Milyen bónuszfokozatban van az üzembentartó?
- Az elmúlt években okozott-e kárt?
- A jármű teljesítménye mennyi KW?
- Az üzembentartó lakcíme melyik megyére vonatkozik?
- Az üzembentartó hány éves?
A bónuszfokozatot a felmondás után megkapott KÁRTÖRTÉNETI IGAZOLÁS mutatja, ezt a társaságoka váltási időszakban egy központi kártörténeti nyilvántartó rendszerből kérdezik le.
A váltáskor nagyon fontos, hogy az igazoláson szereplő azonosítókat helyesen adja meg az ügyfél, mert alekérdezés sikere azon múlik, hogy tényleg megtalálják a bónuszra való jogosultságot.
Az interneten tarifálnak jellemzően az ügyfelek, azonban nem mindig sikerül a helyes díjat kihozni a szerződésre. Ennek egyik oka az, hogy elfelejtik bejelölni, az elmúlt években volt-e káresemény?
Ha jelöli, akkor drágább a tarifa, de az a reális összeg. Ha nem jelöli, akkor kedvezőbb a tarifa, de úgyis módosítani fogja a biztosító a szerződést a drágább díjra egy hónapon belül, amikor a ténylegeslekérdezés megtörténik.
A jármű teljesítményét is fontos pontosan jelölni, mert sávokba vannak sorolva a kategóriák és atalálomra beírt érték sokszor egy másik díjat is generálhat. Ezt az adatot a forgalmiban találjuk.
A forgalmi alján van bejegyezve az üzembentartó, az ő címének irányítószáma is fontos információ.
Pl: Baranya megyében drágább a díj, míg Tolna megyében kedvezőbb a tarifa
Az életkor szintén sokat nyom a latba a számolások elvégzésekor. Azt mindenki sejtheti, hogyfiatalként, a megszerzett jogsi évében, nullás bónuszban nem kis összegbe kerül a biztosítási díj.
Mára az is trend lett, hogy az idősebb korban lévő sofőrök sem kapnak olyan nagyon jó árat, hiába őrzik a B10 besorolásukat már sok éve. Itt jellemzően a megszokott 20 ezer környéki díjról 30-40 ezres tarifát prognosztizálhatunk.
S most valóban érdemes körülnézni.
Járműtípusonként is el kell gondolkozni azon, hogy mely társaság lesz a kiválasztott.
Több helyen a segédmotor, utánfutó, lassú jármű vagy akár a motorkerékpár is drága kategóriába került.
Alapvetőhiba az is, hogy a forgalmiban tehergépkocsiként nyilvántartott járművet személygépkocsinaktarifálja a szerződéskötéskor az ügyfél, mert funkcionálisan így használja. Viszont ez is befolyásolja akapott összeget, így központilag később korrekciózásra kerül.
Díjfizetés még egy fontos kérdés!
Az első díjat jellemzően nem kell azonnal megfizetni a 2024 decemberében kötött szerződésekre,hanem a bizonylat később kerül kipostázásra-kiküldésre. Sokan aggódnak, hogy a rendőr megállítja őket, akkor látja, hogy nincs még rendezve a szerződés.
Nos, a rendszám alapján a rendőr már gond nélkül látja, hogy élő státuszú a szerződés, így ezzel nem lesz gondjuk.
Amire ügyelni kell, hogy 60 nap alatt rendezni kell a díjat, ami azt is jelenti, hogy ennyiidő van arra is, hogy a bónusz beállításra kerüljön és beérjen a korrigált díj.
Tehát reálisan március 1-ig kell mindennek rendeződni, s ez a legfontosabb határidő!
Két hónap alatt sok ügyfélnél feledésbe merül a díjfizetés, vagy a bónusz nem íródik jóvá, s emiatt díjhiány lép fel.
Viszont 60 nap utáni díjhiányos szerződéseket törölnie kell a biztosítónak, s innenindulnak a nehézségek.
A szerződés ekkor törlésre kerül, s ezt a rendőr is látja, illetve az idő után a helyi önkormányzat isérzékeli a dolgot.Az ügyfél, ha megállítják, sajnos jogosan kap bírságot, mert az ő felelőssége a díjat rendezni.
A helyi hivatal még ki is vonhatja a járművet a forgalomból, ha azt észleli, hogy azon több hónapig nincsen élő biztosítási szerződés. Gyors megoldás, ha a törlésről értesülünk: azonnal keressük fel azt a társaságot, akinél az évetkezdtük és kössük újra a szerződést.
Itt már lesznek bírságok (respiró, fedezetlenségi díj stb.), de minél előbb észleljük a gondot és cselekszünk, annál kisebb a büntetés.
Más társaság ilyenkor nem választható, oda kell visszamenni, ahol törölték a díjfizetés hiányában azelőzményt.
Napi 1000 ft egy közepes büntetés, ha két hétig árvák voltunk, az 14 ezer bírság alapból.
Ugyanez a 60 nap érvényes egész évben a szerződésekre, tehát, ha tudom, hogy meddig díjrendezetta kötvényem, akkor azt is tudom, hogy van a következő befizetésre maximum 60 napom.
Ezen belül kell rendezni az újabb tételt, s ha kicsúszom a határidőből, akkor megint törlésre kerül..
Amennyiben járt már pórul (bónuszátvitel, levelek elkallódása, késői befizetés okán), akkor érdemes elgondolkodnia egy olyan szolgáltatáson, ahol a figyelmeztetést biztosan megkapja, mert személyre szabottan követik a szerződését.
A minket megbízó ügyfelek számíthatnak a figyelmeztető emailre, telefonhívásra és ez már önmagában sokat érő segítség!